تلگرام : 09395391079 تلفن: 09127908077 -88951048 srpnovin@gmail.com

چاپ کتاب - اخذ مجوز وزارت ارشاد - کمترین تیراژ - 88951048-88951049

چاپ کتاب-مجوز وزارت ارشاد-مجوز کتاب-فیپا و شابک-مجوز کتاب ارزان-اخذ مجوز کتاب-چاپ کتاب دیجیتال-چاپ کتاب ارزان-صفحه آرایی کتاب-تبدیل پایان نامه به کتاب-طراحی جلد کتاب-

1.شابک(شماره استاندارد بین المللی کتاب)

برای هر کتاب یک شماره اختصاص می یابد  که شابک نام دارد .این شماره از اداره شابک(واقع در خانه کتاب)گرفته می شود.هر ناشر طی درخواستی از اداره شابک برای مجموعه ای از کتاب های اتی خود (معمولا تا 100 عنوان کتاب) شابک درخواست می کند .اداره شابک نیز پس از ثبت ان شماره ها برای ناشر طی فهرستی شابک ها را در اختیار ناشر قرار می دهد تا با چاپ هر کتاب در صفحه شناسنامه و فرم فهرست نویسی ان کتاب درج شود.

2.فیپا(فهرست نویسی پیش از انتشار)

همزمان با مرحله چاپ کتاب یک نمونه بی غلط و کامل از اثر (حاوی تمامی عکس ها جدول ها و شکل ها و … ) را که در صفحه شناسنامه ان شابک قید شده است جهت اخذ فرم فهرست نویسی کتاب به کتابخانه ملی ارسال می کنند این مرحله قبلا به شکل حضوری انجام می گرفت ولی اکنون از طریق اینترنت انجام می گیرد بدین ترتیب که 20 صفحه از ابتدا و 20 صفحه از انتهای کتاب را به شکل فایل PDF به همراه فرم فهرست نویسی  که اطلاعات ان را مدیر نشر پر کرده  در سایت کتابخانه ملی و در جای مقرر قرار می دهند  و مدیر نشر پس از چند روز با گذرواژه یا رمز عبور (PASSWORD) و نام کاربری که پیشتر در سایت کتابخانه ملی ثبت شده است وارد می شود و برگه را دریافت می کند تا پس از حروف چینی در بالای شناسنامه کتاب قرار دهد .

3. فرم (مجوز) قبل از چاپ

این فرم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت می گردد.اخذ این فرم قبلا بصورت حضوری انجام می گرفت.بدین ترتیب که پرینت نهایی اثر را که در ان هیچ غلطی وجود نداشت به همراه ماکت طرح جلد کتاب در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار می دادند .فرم قبل از چاپ را این وزارتخانه پس از بررسی کتاب که نیازمند صرف زمان است تایید می کند (البته اگر به مواردی برخورد کند کتاب را جهت رفع ان موارد به ناشر می دهد و پس از اصلاح انها فرم را تایید می کند) اما در صورت تمایل ناشر به جای فرم قبل از چاپ برگه اطلاعات کتاب در اختیارش گذاشته می شود .این برگه را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بلافاصله مهر و امضا می کند و تحویل ناشر می دهد در این حالت تمام مسةولیت ها و نیز عواقب پس از چاپ کتاب بر عهده ناشر است.

امروزه ارسال درخواست مجوز قبل از چاپ به صورت اینترنتی انجام می شود بدین ترتیب که pdf  اثر را پس از کم کردن حجم ان(تا 15 مگابایت) به همراه فرم مربوط از طریق اینترنت تحویل وزارت ارشاد می دهند و بعد از مدتی مجوز قبل از چاپ را به شکل حضوری از وزارت ارشاد دریافت می کنند.

4. فرم(برگه )اعلام وصول

هم چنین بعد از چاپ کتاب جهت توزیع و فروش کتاب برگه اعلام وصول پر و به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل می شود .این برگه در واقع برای ان است که به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شود که کتاب چاپ و اماده فروش است . بدیهی است که در موقع پر کردن این برگه فرم قبل از چاپ یا برگه اطلاعات کتاب به تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده است دریافت برگه اعلام وصول نیز حضوری انجام می گیرد.

چاپ کتاب-مجوز وزارت ارشاد-مجوز کتاب-فیپا و شابک-مجوز کتاب ارزان-اخذ مجوز کتاب-چاپ کتاب دیجیتال-چاپ کتاب ارزان-صفحه آرایی کتاب-تبدیل پایان نامه به کتاب-طراحی جلد کتاب-

صفحه آرایی یکی از مهمترین ارکان کتاب می باشد. صفحه بندی باید طوری باشد که خواننده را راغب به خواندن کتاب کند. نوشته ها باید در اندازه مناسب و فاصله بین خطوط نیز مناسب باشد که چشم خواننده هنگام خواندن کتاب اذیت نشود.

بسته به این که کتاب شما (رمان، شعر، آموزشی، دانشگاهی و…..) باشد باید قطع مناسب را برای آن در نظر گرفت. قطع مناسب برای کتاب های رمان و شعر رقعی می باشد و برای کتاب دانشگاهی و آموزشی معمولا وزیری می باشد.

قطع رقعی:۲۱*۱۴٫۵

قطع وزیری:۲۵*۱۷٫۵

یکی از نکته های مهم در صفحه آرایی کتاب، فونت کلمات می باشد. که در انتخاب آن  باید دقت کافی را داشته باشیم. فونت مورد نظر باید خوانا و آسان باشد. از انتخاب فونت های تحریری که خواندن را برای خواننده سخت می کند باید بپرهیزم.( به جز در کتاب های بخصوص)

 فونت های بی نازنین، لوتوس، میترا در کتاب ها رایج و مناسب می باشد.

من در اینجا می خواهم شما را در صفحه آرایی کتابتان یاری کنم.

البته صفحه آرایی کتاب با نرم افزارهای مختلفی انجام می شود که ورد از آسانترین و ساده ترین آن می باشد. من در اینجا می خواهم شما را با این نرم افزار آشنا کنم که هم کاربرد بیشتری دارد و هم برای دانشجویانی که می خواهند پایان نامه خود را آماده کنند کمکی کرده باشم.

امیدوارم که مطالب فوق  برای شما کارآمد باشد.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

چاپ کتاب-مجوز وزارت ارشاد-مجوز کتاب-فیپا و شابک-مجوز کتاب ارزان-اخذ مجوز کتاب-چاپ کتاب دیجیتال-چاپ کتاب ارزان-صفحه آرایی کتاب-تبدیل پایان نامه به کتاب-طراحی جلد کتاب-

سایز کتاب:

ابتدا باید سایز کتاب را تنظیم کنیم. با توجه به اندازه ای که برای کتاب یا پایان نامه خود در نظر گرفته ایم، اندازه را به صورت زیر وارد می کنیم.

Page layout – Size – More Paper Size – Width- Height

سپس فاصله نوشته را از ۴ طرف مشخص می کنیم. در کتاب های رقعی باید از هر ۴ طرف ۲ و در کتاب های وزیری ۲٫۲ باشد.

Page layout – Margins – Custom Margins

پس برای کتاب های رقعی سایز کتاب را  ۲۱*۱۴٫۵ می گذاریم و Margin ها را ۲ سانتی متر در نظر می گیریم.

برای کتاب های وزیری سایز کتاب را ۲۱*۱۷٫۵ می گذاریم و Margin ها را ۲٫۲ سانتی متر در نظر می گیریم.

در مرحله بعد تمامی مطالب را گرفته و فونت و اندازه مناسب را به نوشته هایمان می دهیم.

سپس فاصله خطوط را نیز تعیین می کنیم. که معمولا ۱٫۱۵ می گذاریم.

برای اینکه نوشته هایمان همه در یک راستا باشد باید تمامی آن را انتخاب کرده( با کلید ctrl+A) و گزینه Justify را بزنیم.

شماره گذاری در صفحات ورد:

شماره گذاری کتاب بدین صورت است که صفحه ۱، صفحه ابتدایی کتاب است یعنی صفحه بسم ا… می شود صفحه ۱، صفحه ۲ سفید، صفحه ۳: عنون کتاب نام نویسنده یا مترجم، صفحه ۴: این صفحه مختص فیپا و شناسنامه کتاب است که توسط ناشر تهیه میشود که شمامیتوانید آن را سفید بگذارید.

صفحات بعدی شامل صفحه تقدیم، فهرست و … می باشد که می توانید با سلیقه خود آن را تکمیل کنید.

نحوه شماره گذاری:

روی هدر یا فوتر کلیک کرده، در بالای صفحه منویی ظاهر می شود. از آن جا گزینه Diffrent odd & Even Page  را تیک می زنیم. زیرا شماره صفحات زوج باید در سمت راست صفحه و شماره صفحات فرد در سمت چپ باشند.سپس روی گزینه Page number  می رویم  و برای صفحات زوج ، از گزینه ای که شماره ها در سمت راست قرار دارند استفاده کرده و برای صفحات فرد برعکس.

در بالای صفحات کتاب معمولا اسم کتاب و نویسنده یا سر فصل ها زده می شود. که در صفحات زوج باید اسم کتاب زده شود و در صفحات فرد اسم نویسنده یا فصل های مربوطه زده شود.

اگر بخواهیم هر فصل هدر جداگانه داشته باشد باید از سشن بندی استفاده کنیم. در زیر به توضیح این مورد خواهیم پرداخت.

توجه داشته باشید که شروع هر فصل در کتاب باید از صفحات فرد باشد. که بسته به سلیقه تان می تواند عنوان هر فصل در صفحه ای جداگانه یا تقریبا وسط صفحه باشد و مطالب چند خط پایین تر شروع شود.

سشن بندی:

اگر بخواهیم هر فصل هدر جداگانه داشته باشد باید آن را سشن بندی کنیم. یک راه آن بدین ترتیب می باشد:

مثلا می خواهیم در  بالای صفحات فرد عنوان فصل مربوطه زده شود. ابتدا به جایی می رویم که فصل مورد نظر شروع شده. مثلا فصل اول از صفحه ۱۱ شروع شده است. بنابراین ما اشاره گر موس مان را به آخر صفحه ۱۰ می بریم و سپس روی گزینه Page layout  می رویم و از آن جا Breaks  و بعد Next page  را می زنیم. در این جا اشاره گر به صفحه بعد می رود. سپس روی هدر کلیک کرده و از بالای منویی که ظاهر می شود گزینه Link to Previous را که به رنگ نارنجی در آمده است را می زنیم. سپس عنوان مربوطه را تایپ می کنیم. برای بقیه فصل ها نیز به همین صورت عمل می کنیم. بدین صورت می توانیم هدرهای متفاوت داشته باشیم.

 

چگونه پایان نامه را به کتاب تبدیل کنیم؟

تبدیل پایان نامه به کتاب و چاپ کتاب علاوه بر اینکه باعث پیشرفت علمی کشور و مانع بلااستفاده ماندن ذخایر تحقیقاتی علمی می شود، یک فرصت بسیار مناسب برای تقویت رزومه محسوب می شود.

بسیاری از دانشجویان متقاضی دکتری که در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می  کنند از امتیازاتی که چاپ کتاب برای آنها در مصاحبه دکتری می تواند داشته  باشد اطلاعی ندارند و یا غافل هستند.

دانشجویان متقاضی شرکت کننده در مقطع دکتری و همچنین اساتید دانشگاه که  در حال تبدیل وضعیت به اعضا هیات علمی دانشگاه می باشند می توانند رزومه  خود را با تبدیل مقاله و پایان نامه خود به کتاب تقویت کرده و از امتیازات  چاپ کتاب در این زمینه استفاده نمایند. ما این امکان را برای شما فراهم  خواهیم کرد تا بتوانید با حداقل هزینه پایان نامه و مقالات خود را به کتاب  تبدیل کنید. تبدیل پایان نامه به کتاب شرایط خاصی را نمی طلبد و افراد  متقاضی می توانند با کمی تغییرات در پایان نامه خود امکان تبدیل پایان نامه به کتاب را فراهم آورند.

چاپ کتاب-مجوز وزارت ارشاد-مجوز کتاب-فیپا و شابک-مجوز کتاب ارزان-اخذ مجوز کتاب-چاپ کتاب دیجیتال-چاپ کتاب ارزان-صفحه آرایی کتاب-تبدیل پایان نامه به کتاب-طراحی جلد کتاب-

برای تبدیل پایان نامه به کتاب موارد زیر را  رعایت نمایید:

۱- در متن پایان نامه هر کجا که کلمه پایان نامه، مقاله، تحقیق و امثال آن آورده شده است را به کتاب تبدیل کنید و عبارات استاد راهنما-استاد مشاور و هر گونه نشانه ای از پایان نامه بودن از فایل حذف شود.

۲- دقت داشته باشید که تمام پایان نامه ها در سایز A4 تایپ شده اند و  برای تبدیل پایان نامه به کتاب باید به سایز استاندارد وزیری و یا رقعی جهت چاپ و تبدیل شدن به کتاب در آیند. البته امکان چاپ به همان صورت A4 (سایز  رحلی) وجود دارد ولی مرسوم نیست.

۳- معمولا پایان نامه ها دارای فهرست مفصلی در مورد مطالب، عکس ها و  همچنین نمودارها و جداول هستند که باید به صورت یک فهرست مناسب برای کتاب و به صورت کلی درآید، فهرست عکس ها و نمودارها و جداول را حذف کنید.

۴-سعی کنید پایان نامه خود را ویرایش نمایید. چکیده و فرضیه را حذف و یا ویرایش و به فصول کتاب اضافه کنید.

۵-فهرست منابع را به صورت کلی و یکجا در انتهای کتاب بیاورید.سعی کنید تا جای ممکن خلاصه باشد و تکرار در آن وجود نداشته باشد.

برای تبدیل سایز کتاب به سایز مناسب در محیط ورد ابتدا باید سایز مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

برای تبدیل کتاب به سایز رقعی اندازه سایز را ۱۴٫۵ در ۲۱ و Margins را ۲ بگذارید.

برای تبدیل کتاب به سایز وزیری اندازه سایز را ۱۷٫۵ در ۲۵ و Margins را ۲٫۲ بگذارید.

پس از تبدیل، جداول و نمودارهای داخل متن را چک کنید که به هم نریخته  باشند در صورت به هم ریختن جداول و نمودارها دوباره آنها را به صورت دلخواه مرتب کنید.

در این مرحله در صورتی که خودتان بخواهید صفحه آرایی را انجام دهید  اقدام به صفحه آرایی نمایید و فایل نهایی را به صورت pdf را به ناشر تحویل  نمایید و در صورتی که بخواهید صفحه آرایی توسط انتشارات انجام شود فقط پس  از تبدیل سایزها و مرتب کردن جداول و نمودارها فایل را تحویل انتشارات  دهید.

نکاتی درباره صفحه آرایی و آماده کردن فایل برای کسانی که خود میخواهند صفحه آرایی کتاب خود را انجام دهند:

برای بدست آوردن تعداد حدودی صفحات کتاب خود می توانید بدین صورت عمل کنید:

برای تبدیل کتاب به سایز رقعی اندازه سایز را ۱۴٫۵ در ۲۱ و Margins را ۲ بگذارید.

برای تبدیل کتاب به سایز وزیری اندازه سایز را ۱۷٫۵ در ۲۵ و Margins را ۲٫۲ بگذارید.

تمامی فاصله ها به سانتی متر هستند.
برای آماده کردن فایل کتاب اندازه ها را به روشی که ذکر شد تنظیم کنید. برای شماره گذاری صفحات دقت کنید که شماره گذاری دقیقا از همان صفحه اول شروع میشود. در واقع صفحه بسم ا… صفحه شماره یک است.(شماره گذاری صفحات را بصورت شروع الفبایی و بعد عددی نگذارید).
بهترین کار برای درست عمل کردن به این صورت است که کتابی را که تقریبا هم موضوع کتاب شماست به دست بگیرید و مطابق با آن صفحات خود را تنظیم کنید.
صفحه۱: بسم ا…. صفحه ۲:سفید صفحه۳: عنوان کتاب و نام نویسنده یا مترجم صفحه۴: این صفحه مختص فیپا و شناسنامه کتاب است که توسط ناشر تهیه میشود که شمامیتوانید آن را سفید بگذارید.
صفحات بعدی شامل فهرست، مقدمه، تقدیم و …… و مطالب اصلی است که کاملا میتوانید با سلیقه خود آن را تکمیل نمایید.
نوع فونت: در واقع هیچ قانون و استاندارد اجباری برای تعیین نوع فونت کتاب وجود ندارد و کاملا سلیقه ای میباشد.البته برای متون فارسی حتما از فونت فارسی استفاده نمایید.
شما میتوانید کل کتاب خود را با توجه به سلیقه خودتان صفحه آرایی نمایید. گذاردن هدر و نوع چینش آن و شماره صفحات نیز سلیقه ای است.فقط باید دقت نمایید که در صورتی که هدرهای متفاوت برای صفحات زوج و فرد در نظر گرفته اید باید شماره صفحه حتما در قسمت بیرونی کتاب قرار گیرد.شماره صفحه در صفحات فرد منتهی الیه سمت چپ و صفحات زوج منتهی الیه سمت راست باشد.

در پایان فایل رو به صورت پی دی اف درآورده و پس از چک کردن ،تحویل انتشارات دهید.


چاپ کتاب-مجوز وزارت ارشاد-مجوز کتاب-فیپا و شابک-مجوز کتاب ارزان-اخذ مجوز کتاب-چاپ کتاب دیجیتال-چاپ کتاب ارزان-صفحه آرایی کتاب-تبدیل پایان نامه به کتاب-طراحی جلد کتاب-

× ارتباط سریع از طریق واتس اپ!!